08-09 Chelan Sports

Chelan Cross-Country

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chase Anderson and Gabby Guillen are back on the Chelan Cross-Country Team as the top runners for Chelan. (File Photos)

 

Chelan harriers running well

By Richard Uhlhorn

 

After the boys and girls varsity cross-country teams took first place at the Liberty Bell Invitational on Tuesday, September 23, they joined a large group of schools at the Connell Invite on Saturday, September 27.

 

At the Liberty Bell Invitational, the Chelan runners ran against Liberty Bell, Omak, Tonasket, Cascade and Oroville with Chase Anderson and Gabby Guillen posting first place finishes over the 2.85 mile course.

 

At the Connell Invitational on a 3.1 mile course, Chase Anderson once again bested all runners with 16:05 time to win the event. The rest of the placements are listed below.

 

Connell Invite

Boys Varsity-3.1 mile course

Chase Anderson 1st place-16:05

Raven Berman-8th-17:04

Niles Desmarias-22nd-18:04

Cyrus Desmarais-31st-18:20

Tyler Clark-41st-18:49

Hank Burton-48th-19:04

Jorge Maldanodo-64th-19:48

 

Girls Varsity-3.1 mile course

Lyndsey Fox-12th-21:36

Mari Schramm-13th-21:50

Maddy Knaub-26th-22:52

Solin Castro-27th-22:53

Kari Clausen-33rd-23:24

Cody Knaub-57th-24:35

 

Boys JV

Jessie Schockley-19:08

Ian Wyatt-20:35

Jose Valera-21:29

Mario Duenas-21:39

Josiah Hunter-23:39

Wes Field-24:36

 

Girls JV

Sarah Waskewitz-22:26

Mireya Villasenor-23:22

Chantel Neilson-23:58

Alicia Dodge-28:31

Madison Cogswell-31:53

 

Liberty Bell Invitational

Women's JV Race:
Kari Klausen came in 1st with a time of
22:24
.
Cody Knaub came in 2nd with a time of
22:29
.
Mireya Villasenot came in 3rd with a time of
22:44
.
Chantel Nielson came in 4th with a time of
23:43
.
Jane Horlebein came in 8th with a time of 25:38.

Men's JV Race:
Tyler Clark came in 1st with a time of
18:22

Hank
Burton got 2nd place with a time of 18:33
.
Ian Wyatt came in 3rd with a time of
18:46
.
Mario Duenas came in 6th  with a time of
20:12
.
Jose Valera came in 10th with a time of
21:44
.
Wes Field came in 11th with a time of
22:08
.
Josiah Hunter came in 12th with a time of
22:08
.

Women's Varsity Race:
Gaby Guillen came in 2nd with a time of
19:42
.
Lyndsey Fox came in 5th with a time of
20:18
.
Mari Schramm came in 9th with a time of
21:37
.
Mirella Carreon came in 10th with a time of
21:44
.
Solin Castro came in 12th with a time of
22:08
.
Maddy Knaub came in 15th with a time of
22:24
.
Sarah Waskewitz came in 19th with a time of
22:55
.

Men's Varsity Race:
Chase Anderson came in 1st with a time of
15:22
.
Raven Berman came in 2nd with a time of
16:38
.
Niles Desmarais came 7th with a time of
17:33
.
Cyrus Desmarais came in 8th with a time of
17:35
.
Jorge Maldonado came in 15th with a time of
18:33
.
Jessie Schockley came in 19th with a time of
18:44
.
Jake Ryan came in 28th with a time of
19:53
.

Both the Boys and the Girls teams recieved 1st Place Team Trophies.


<< Back

Content ©2003~2006 GoLakeChelan.com. All rights reserved.



GoLakeChelan is your source for Lake Chelan Weather, Lake Chelan News, Lake Chelan Info, Lake Chelan Sports, Lake Chelan Visitor Information, Lake Chelan's Connection!