07-08 Chelan Sports

5-17 Regional Track

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sam Sydloski-Tesch, Derrick Talley, Brett Linehan, and Luke Laughlin qualified in the 4X100 relay for the upcoming state tournament. They will be joined by nine other Chelan athletes who qualified. Photo by Lisa Talley.

Thirteen qualify for state track competition
Regional Track Results as reported by Head Coach Greg Griffiths
All Photos by Lisa Talley

Chelanís track and field team traveled to West Valley High School in Spokane on Saturday, May 17, to participate in the 2008 Regional tournament.   The 8 teams from the Caribou Trail League were joined by 6 from the Northeast A League to compete for automatic berths to the Washington State Track and Field Tournament to be held  Friday and Saturday, May 23, 24, at Mt. Tahoma High School in Tacoma.  The top 4 finishers in each of the girlís events and top 3 of the boys would earn a berth in the tournament.   

In the first event of the afternoon, sophomore Gaby Guillen earned her second consecutive trip to State with a 3rd place finish in the 3200 meter run.  With temperatures reaching into the 90ís, Gaby battled the heat as well as the field of 12 for 8 laps with a time of 12 minutes 33 seconds.  Shortly after that the Chelan girls 800 meter relay team earned a trip to State by placing 3rd in a come from behind performance.   

Chelanís relay quartet, senior Katelyn Peer, juniors Darby Jenkins and Sydney Austin, and freshman Jaicee Harris, were especially relieved following the finish.  Chelan came in to this showdown ranked in the top ten in State.  Unfortunately, six of the top 8 teams in State also come from this region, and only the top 4 advance.  When Chelanís anchor, Sydney Austin, received the baton Chelan was in 5th place.  She managed to pass 2 runners to move Chelan into third with a seasonís best time of 1:47.65.  The level of competition became apparent when it was revealed that the teams that finished in 5th and 6th had also earned a trip to State by besting the State Standard, a time or distance derived by averaging the 1st, 2nd, and 3rd place finishes from the past 5 years in the State Meet.   

The same group of girls would also qualify later in the day in the 400 meter relay by once again placing 3rd.   Chelanís boys 400 meter relay team (seniors Sam Sydloski-Tesch, Brett Linehan, Luke Laughlin, and junior Derrick Talley) ran their best time of the year, 44.58, to finish 2nd , qualifying them for State. 

Derrick Talley, who has been recovering from a mid-season hip flexor injury, qualified for State by placing 3rd in the 100 meter dash with a time of 11.54 seconds.  Sam Sydloski-Tesch probably had the wildest swing of emotions for the day.  An official had told him that his long jump of 19í8H would place him in 4th, one quarter inch behind the 3rd place finisher.  Only the top 3 make it to State.  When he reported to the awards platform to receive his ribbon for 4th place they moved him up to 3rd when they found they had made a mistake in the earlier report. 

By an equally narrow margin, after a wild head-to-head sprint in the last 100 meters, Sydney Austin was out leaned at the finish line of the 400 meter dash by Samantha Beamer of Chewelah.  Sydneyís second place time of 60.20 seconds was only 9-hundredths of a second behind the winner. 

Jaicee Harris also qualified for State with a javelin toss of 99í2Ē, good enough for 4th place. 

On the day, 16 of the 18 competitors for the Goats equaled or improved season best performances and thirteen will be traveling to Tacoma to compete at State.

 

Chelan Track and Field

2008 REGIONAL RESULTS 
 
Sydney Austin   2nd        400 meter dash  State Qualifier
Derrick Talley   3rd         100 meter dash  State Qualifier
Gaby Guillen   3rd         3200 METER RUN State Qualifier
Sam Sydloski-Tesch    3rd         Long Jump    State Qualifier
Jaicee Harris   4th         Javelin   State Qualifier
Alex Peer    5th         800 meter run
Sarah Waszkewitz          6th         Javelin
Darby Jenkins                 6th         Pole Vault
Maddie Knaub   6th         100 meter dash
Brett Linehan   7th         200 meter dash
Cody Knaub    8th         Pole Vault
Hank Burton    8th         Pole Vault
Chase Anderson             9th         3200 meter run

 Boys 4 X 100 Relay      2nd                 State Qualifier

Luke Laughlin
Brett Linehan
Sam Sydloski-Tesch
Derrick Talley

Girls 4 X 100 Relay       3rd                 State Qualifier

Katelyn Peer
Jaicee Harris
Darby Jenkins
Sydney Austin

Boys 4 X 400 Relay      4th

Alex Peer
Sam Sydloski-Tesch
Luke Laughlin
Derrick Talley

Girls 4 X 200 Relay       3rd                 State Qualifier

Katelyn Peer
Jaicee Harris
Darby Jenkins
Sydney Austin


Click On Photos To View Enlargement

CHS-Boys-Relay-001.jpg Regional-Track-006.jpg
Regional-Track-009.jpg Regional-Track-010.jpg
Regional-Track-011.jpg Regional-Track-016.jpg
Regional-Track-017.jpg Regional-Track-018.jpg
Regional-Track-022.jpg Regional-Track-031.jpg
Regional-Track-035.jpg Regional-Track-036.jpg
Regional-Track-037.jpg Regional-Track-038.jpg
Regional-Track-039.jpg Regional-Track-040.jpg
Regional-Track-042.jpg Regional-Track-046.jpg
Regional-Track-051.jpg Regional-Track-052.jpg
Regional-Track-055.jpg Regional-Track-059.jpg
Regional-Track-063.jpg Regional-Track-068.jpg
Regional-Track-072.jpg Regional-Track-073.jpg
Regional-Track-078.jpg Regional-Track-080.jpg
Regional-Track-083.jpg Regional-Track-085.jpg

 


<< Back

Content ©2003~2006 GoLakeChelan.com. All rights reserved.



GoLakeChelan is your source for Lake Chelan Weather, Lake Chelan News, Lake Chelan Info, Lake Chelan Sports, Lake Chelan Visitor Information, Lake Chelan's Connection!